2 Ocak 2016 Cumartesi

Pet Shop Boys - Electric 2013


Everything about this album feels right and so young (?)

87/88 yılından beri olmayan birşeye tanıklık ediyoruz millet. PSB tarihinde 2. defa 2 yıl üst üste albüm çıkardı. Hatta benzerliklerde epey fazla. Actually’nin kalplere dokunan soundu üzerine extended mix’lerden oluşan full length dans albümü Introspective çıkmıştı. Yıl 2012, Chris ve Neil’in egolarını anlatan mid-tempo albüm Elysium üzerine uzuuun süreli şarkılar barındıran Electric çıktı.
 
Albüme kısaca değineceğim. 4 yıldız. Şarkıdan Extended tarzında. Bazıları gereksiz uzun. Vocal albümde single başarısı elde edebilecek tek şarkı. Ancak şarkı BBC Radio dışında hiçbir platformda yer almadı. Bu da PSB’nin 30 yıldan sonra listelere yerler gözüyle baktığını gösteriyor. 3. single olur mu, olursa ne olur, Fluorescent dışında ne olursa tutar bilmiyorum. Axis muhtemelen 3-5 ay içinde tüm araba reklamlarında dönecek. Dinleken gaza gelmemek elde değil. Shouting in the Evening ilk 2 dinlememde farkına bile varmadığım ama rasgele tıkladığımda favorime dönüşen eserdir, bilgilerinize. Albüm bu kadar, benim değinmek istediğim başka PSB konuları var.

Yazıya başlardan Vocal’dan aldığım dizeye (?) ekledim; çünkü bana göre herşey doğru ve yeni değil. Biz bu albümü zaten dinledik. Fundamentalism ve Yes ETC remix diskler bu albümün aynısı. Tamam abartıyorum ama, aynı enerjiyi yansıtıyor. + diğer karın ağrım Stuart Price. Adam yeteneklidir, enfes remixler yapar kabul.Ama asla yeni değil. Confessions, Aphrodite ve Electric kendi içlerinde en az 3,5 hakeden albümler. Ama hiçbiri için rebirth diyemem. Kylie ve Madonna için Stuart biçilmiş kaftan. Turne mixlere yönelik şarkılarla coşturdular kariyerlerini maşallah. Ama Petshopların bu adama hiç mi hiç ihtiyaçları yoktu. Kendi soundlarını yapıp altında price koymak ne içindir? 
 
Ve pazarlama… Kesinlikle 5 yıldız. Electric tour’la başladı, axis promo video ile devam etti, vocal ile zirveye çıktı. Yaklaşık 4 aydır tüm camia albümü bekliyor. 2 hafta önce ilk eleştriler yayınlandı. Hepsi back to basics diye başlık attı doğal olarak. Çok çok olumlu yorumlar alacağı belliydi. 1 numarayı doldurmuş şarkıların 2013 versiyonları. Elysium eleştrileri albüm çıktıktan 1 hafta sonra gösterildi mesela. Çünkü ticari gözükmüyordu vs vs. 

Bakalım parlophone etiketi olmayan ilk PSB albümü listelerde nasıl bir rota izleyecek. İçimden bir ses medya desteğiyle #7 belki #5 diyor. Ancak bunu Parlophone pazarlama stratejisine göre söylüyorum. Adamlar işi biliyor. Elysium bile top 10’a girmişti ki, psb çıkarkan sadece olimpiyatlarda winning’i söyledi. Umuyorum turne ve klipler Electric’i ve psb’yi ingilterede bir daha başarıya ulaştırır. 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder