23 Nisan 2016 Cumartesi

İnceleme: Katy B - HONEY


Katy on a Mission ile 2011 yılında piyasaya, özellikle clublara, başarılı bir giriş yapan Katy B 2014 yılında yayınladığı ve bize uçları yaşatan Little Red'in üzerinden 2 yıl sonra yeni albümü HONEY’i yayınladı. 

Little Red’i dinlemediyseniz, en azından Next Thing bir aklınızda bulunsun derim. 90’lar özleminize bir nebze ilaç olacak müthiş bir pop parçasıdır. Ne yazık ki o albümden aklımda tek kalan iz Next Thing’dir. Gel gör ki ne single olabildi, ne radyolar keşfetti. Anca bir kaç playlist.

Honey’nin gelişi yaklaşık 5 ay önce albümle aynı ismi taşıyan single ile duyuruldu. Mariah’nın Honey’sini çağrıştıran ismi dışında alt notalarında bulacağınız erotica akımı kafamda iki şarkıyı daha da bağdaştırdı. Dönem içinde daha radio dostu olan Turn The Music Louder ve Who Am I yayınlandı. İki şarkıda piyasanın çok üstünde başarılı pop şarkısı. Peki albüm bundan daha fazlasını vaad ediyor mu? Kesinlikle!

Bırakın kaliteli pop/house albümünü, son dönemde beni heyecanlandıran tek bir notaya denk gelemedim. Bu buhranlı süreç üstüne Honey o kadar iyi geldi ki, yazmaya başlamak için albümün bitmesini bekleyemedim. Kalabalık bir ekiple hazırlanan albüm, aldığı risksiz ama kaliteli çizgiyle istemsiz olarak Kylie albümlerini hatırlattı bana. Yenilik adına çok bir şey sunmuyor, ama elimizdeki malzeme oldukça kaliteli. Bahsettiğim single’lar dışında So Far Away, Chase Me, nisan 10 songs listemde yer verdiğim I Wanna Be, Heavy, sonralara doğru çıtayı yükselten Dark Delirium ve Dreamers sadece ilk dinleyişte zihnimde yer eden şarkılar oldu. Albümün diğer bir artısı her şarkıda mutlaka zihinlere kazınan bir melodik ritminin olması. Katy görünen o ki, sadece 90’ların house cennetinden faydalanmamış, albüm bütünlüğünü yaratırken de o dönemi dikkate almış. 

Nerdeyse Lose Your Head ve Calm Down dışında, ne tesadüftür ikisi de rap vokalleri içermekte, fire veren şarkı yok. Peki Honey’nin hiç mi kusuru yok, elbette var. Bir albümün kaliteli olması her zaman heyecanlandırmaya yetmiyor. Böyle bir albümde sınırları zorlayan bir kaç Hed Kandi statüsünde hit olmalıydı. Hiç yoktan sağlam electronica bir şarkı duymalıydık. Konu buraya gelince ister istemez Katy B ve yeni albüm keyfi süren diğer bir isim Pet Shop Boys ortak bir çalışma yapsalar ayaklarıma hakim olabilir miydim diye düşünmeden edemedim.

Zevkiniz ne yönde olursa olsun mutlaka göz atmanız gereken desteklenmesi gereken bir çalışma olmuş. En kötü buradan sizi Nisan listeme bekliyorum. 


Keyifli haftasonları!

2 yorum:

  1. Honey'i (mimi) de pek sevmem desem emojiler gelir mi yine :(

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kanka tam Mimi MeeMeelerini yayınlıyor sen sevmem diyosun :(

      Sil