6 Nisan 2016 Çarşamba

Janet Yazı Dizisi + 10 Songs Janet Pt.1Son dönemde kendimi lise son sınıf müziklerimle boğuşurken görüyorum. Hazır o dönemlere nükseden Janet. albümüne bu kadar sarmışken, ve bugün kendisinin 7 yıl ara verdiği müziğe hamilelikle bi 5 yıl daha ara vereceğini öğrenince hadi dedim şu yazı dizisi yapılsın.

Janet’ın müzikal yaşamı 6’sı 1 numara olmak üzere 8’i efsanevi producer Jimmy Jam ve Terry Lewis’in dokunuşlarını içeren 11 albüm içermekte. Bu yüzdendir ki Janet’ın soundu özellikle Control ve Rhythm Nation 1814 döneminde sıklıkla abisi MJ ile kıyaslanmıştır. Totalde 160 milyonluk albüm satışıyla best selling listelerinde sağlam yer edinmiştir kendine. Şimdi sıradan başlayalım. Bu yazıda Janet Jackson, Dream Street, Control, Rhythm Nation ve Janet albümleri üzerinde duracağım.

Eğer Jackson ailesine mensupsanız popüleriteden kaçmak imkansız gibi bir şey. Bu doğrultuda Janet 7 yaşında çeşitli tv dizilerinde rol almaya başlıyor. Zaman geçtikçe bununla yetinmeyip ilk albümünü çıkarmak için kolları sıvıyor. ’82 yılında Janet Jackson adını taşıyan Mixtape tadında albüm ancak #63 numaraya çıkabiliyor. Say You Do, Young Love gibi 80ler esintili 2 single’la süslenen çalışma ne listelerden, ne eleştrilerden beklenen ilgiyi görüyor.

Başarısızlığın yıldıramadığı miss Jackson kolları ikinci albümü için sıvıyor. Bu sefer bünyesine dans müziğin babası Giorgio Moroder’ı da katarak Pop/dance R&B albümü Dream Street’i 1984 yılında piyasaya sürüyor. Sonuç? Daha büyük hüsran! Listede sadece 147 numaraya kadar çıkabilen albüm eleştrilerden de sınıfta kalıyor. 


Turnesiz, promosyon sezonsuz 2 albümden sonra Janet kadrosunu komple değiştiriyor ve belki de müzikal açıdan verdiği en doğru kararla Jimmy Jam ve Terry Lewis ile işe koyuluyor. Ne derler bilirsiniz three is a charm. ’86 da çıkan Control tam da bu tanım için doğmuş gibi. Pop R&B ezgilerle dolu 9 şarkılık efsane albüm kısa zaman sonra listelerde zirveyi görüp 14 milyonluk satış rakamına ulaşıyor. Albümden totalde altı single çıkıyor biri zirveyi - When I Think of You - 5’i top 5’i -Control, What have You Done?, Nasty, Let’s wait a while - görüyor. Özellikle Nasty şarkısı klibiyle ve klipteki “My name’s not baby. It’s Janet. Miss jackson if you’re a nasty boy” dizesiyle akıllara kazınıyor. 

Başarılı bir dönemin ardından sanatçının sırtına büyük bir yük biner aslında. Beklentiler yükselir, plak şirketi strateji olarak görmeye başlar sanatçıyı. Bu doğrultuda çoğu sanatçı çuvallar. Yakın zamanda Born This Way - Artpop örneğiyle karşımıza çıkan Lady Gaga gibi. Ama Janet kariyerine erken zirve gösteren bir çalışmayla geri dönüş yaptı: Janet Jackson’s Rhythm Nation 1814

Hemen hemen her best of listesinde kendine yer bulmayı başaran, dünya çapında 20 milyonu aşkın satış rekoruna imza atan, çıktığı yıl ve akabindeki 2 yılda -1989, 1990, 1991- içinden #1 olmayı başaran 3 single’ı barındıran tam bir Jackson albümü. Eğer daha önce Janet albümü dinlediyseniz onlarca interlude ile karşılaşmışsınızdır. İşte o “Bebeyim nasılsın, ben de iyiyim kendimi okşuyorum hihihii” konsepti geçişlerin doğumu bu albümle oldu ve Jo’nun imza hareketi olarak devam etti. Rhythm Nation, Black Cat, Escapade, Miss You Much gibi her karaoke gecesinde kendine yer bulan mükemmel şarkıları barındırmakta. Janet sevin yada sevmeyin ama bu albümü görmezden gelmeyin. Ön yargıları kenara bırakıp ayakta alkışlanan albüme kendinizi bırakın.

2 efsane albümden sonra janet’ın önlenemez yükselişi kendisini bir anda dönemin divaları Madonna, Celine Dion, Whitney ile eş seviyeye yükseltti. Git gide artan baskılara inat 1993 yılında yazının başında bahsettiğim artık Miss Jackson olmadığını ilan ettiği Janet. (Janet Period) piyasaya çıktı. Dünya çapında 30 milyon satışa ulaşan ve buram buram kaliteli erotik r&b hitleri barındıran albüm That’s the way love goes, Anytime Any place, If, Again gibi listeleri darma duman eden hitlere sahiptir. That’s the way love goes çıktığı dönem 7 hafta hot 100’ın zirvesinde kalarak en uzun zirvede kalan şarkı statüsüne yükselmiştir. Albümün ardından çıktığı ve yaklaşık 2 yıl süren Janet. Tour kariyerinin en başarılı turnesidir. Grammy ve MTV tarafından ödüle doyan dönem, akıllara Janet’ın dönüm noktası olarak yer etmiştir. Çünkü artık kendine güvenen, bedenini şarkılara katabilen, daha doğal ve seksi bir Jackson vardır karşımızda. Pop / R&B beatleri albümün genel havasına hakim olsa da hip hop, opera, house ve jazz tarzlarına da rastlayabilirsiniz. Özellikle throb clubların hala kendinden geçmesini sağlayabilecek sağlam house eserler arasındadır gözümde.


Aşağıdaki bu 5 albüme dair 10 şarkıyı bulabilirsiniz. 
İyi dinlemeler!
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder