8 Nisan 2016 Cuma

Janet Yazı Dizisi + 10 Songs Janet Pt.2


Arayı soğutmadan, çok da kitleleri peşinden sürüklemeyen Janet yazı dizimin devamını sunuyorum sizlere. Bahsettiğim gibi Janet kariyerinin ilk 10 yılında çıkardığı 3 albümle efsane olmayı başardı. Ödüller gırla geldi. Turneler doldu taştı. Ancak kariyerinin diğer 20 yılı, ilk 10 yılın kenarından bile geçmiyor. Sebepleri, sansasyonları ve albümleri değerlendirelim şimdi.

I. janet. sonrası, The Velvet Rope

Yüz yıllarca süren janet. Tour Janet’ı psikolojik anlamda ciddi sıkıntılara sürüklemişti. Evinden ayrı kalmak, yoğun ve daha önceden alışkın olmadığı tempo Miss Jackson’ı müzikten uzak kendine yakın buhranlı bir sürece sürükledi. Daha önce çıkması planlanan Velvet Rope, Janet’ın stüdyoyoya yada toplantılara gelmemelerinden ve rehabilitasyon süreçlerinden dolayı 1997 yılında görücüye anca çıkabildi. Şu an bi Janet foruma girseniz herkesin tapar gibi albümü zirveye yerleştirdiğini göreceksiniz. 97 98 yıllarının veriminden midir, Janet’ın içsel yolculuğunun meyveleri midir bilinmez ama, Miss Jackson kariyerinin en farklı ve orijinal işini sundu bizlere. Eleştirmenlerden tam not alan albüm, I Get Lonely (#3) ve Together Again (#1) gibi hitleri barındırsa da dünya çapında 6 milyonluk bir satış rakamına ulaşabildi. Önceki 3 albümün yanında ne yazık ki soluk bir rakam. R&B tarzın pop rock’la harmanlandığı çalışmanın şüphesiz en zirve anı açılıştaki Velvet Rope. Rolling Stone’un Ölmeden Önce Dinlenmesi Gereken 500 Albüm’den biri olarak seçtiği The Velvet Rope’u dinlememek için hiçbir sebebiniz yok.

II All For You

1998’de Britney’in ortalığı tozu dumana katmasıyla bubblegum pop’ın önlenemez yükselişi sadece genç kızları değil, Mariah, Kylie, Janet gibi cool kadınları da içine çekti. Bunun sonucu olarak 2001’de çıkan Janet’ın son liste başarısı kaydeden albümü All For You, Velvet Rope’a göre fazlasıyla yavan ama eğlenceli bir çalışma olarak göze çarptı. Çıktığı hafta dünya çapında 850.000 satan albüm, albümle aynı adı taşıyan şarkısı, Doesn’t Really Matter ve Someone to Call My Lover ile listelerde zirveye yerleşti. Janet’ın ilk explicit (Would you mind cum inside me dizesinden devamını anlayın…) albümü olan AFY, yıllar sonra akıllara sadece efsanevi All For You klibi, dansı, sempatik gülüşü ve kapaktaki sivri poposunu kazıyabildi.

III Super Bowl, Damita Jo ve 20 Y.O.

Yıl 2004. Superbowl Sunday büyük finali. Star Janet Damita Jo Jackson, konuğu yeni yeni alev almaya başlayan Justin Timberlake. Kaza diyen var, promosyon diyen var bir şekilde tüm Amerika o gece Janet’ın yıldızlı meme ucunu gördü. Bir anda Janet dünyada en çok aranan isim haline geldi. (Google ve Yahoo arama rekoru) Bu olay sonucunda Justin’a sanki orada değilmiş gibi hiç bir ambargo konmazken, Janet MTV dahil çoğu radyo ve televizyonun blacklist’ine alındı. Yani artık klipleri ve şarkıları broadcast listelerine eklenemeyecek. Tam da yeni albümü Damita Jo öncesine gelen bu kısıtlamalar ardı arkası kesilmeyen felaketlerle sürdü.

Olaydan 1,5 ay sonra Janet’ın 18 ay üzerinde çalıştığı Damita Jo piyasaya çıktı. Son derece erotizm ve romantizm üzerine kurulu albüm Janet’a o dönem duyulan antipatiyi güçlendirdi. Şarkıları paylaşılmadı, klipler yayınlanmadı. Bu olaydan en zararlı çıkan benim kişisel favorim olan Janet albümü Damita Jo. Bi kere albümdeki 16 - interlude’larla beraber 22 - şarkının rahat 15 tanesini seviyorum. Çeşitli müzisyenlerle hazırlanmış, son derece sağlam düzenlemelere sahip bir albüm. Buna rağmen All Nite (Don’t Stop) gibi dancefloor killer bi şarkı Hot 100’e dahi giremedi! Çıkış şarkısı pop/rock soslu Just a Little While eskiden olsa top 5 iken şimdi #45’i zor gördü! Satışlarla 1 milyonu aşan I Want You listelerde bir iki hafta şöyle bir göründü. Eleştirilerse ayrı facia, değinmek bile istemiyorum.

IV 20 Y.O. ve Discipline

1984 yılından bu yana zirveden düşmeyen Janet’ın Damita Jo faciasını piyasadan silmek adına, 2 yıl içinde Jimmy, Lewis ve o zamanki sevgilisi Jermaine Dupri birleşip Janet’a dünyanın en risksiz ve sıkıcı albümünü yapmak için kolları sıvadılar. Ağır top yayın yuvalarının blacklist’inde bulunmasına rağmen, çoğu tv programı ve radyo bu dönemde Janet’ı yalnız bırakmadı. Albümün tek single başarısı, dönemin güçlü isimlerimden R. Kelly destekli çıkış şarkısı Call On Me ile sağlandı. Bunun dışında büyük beklenti yaratan 2. single So Excited listelere 90 numaradan şöyle bir göz kırptı. İlk albümden beri en sönük Janet dönemi 2 3 aylık promosyonla tamamlanmış oldu.

Virgin ile yolları ayıran Janet, Jimmy ve Terry olmadan dans ritimlerinin ağırlıkta olduğu Discipline’ı Island etiketi altında 2008 yılında yayınladı. Çıkış şarkısı Feedback hem radyolardan hem eleştirmenlerden gördüğü destekle #19 numaraya kadar yükseldi. Zirveye 2 albümle fire veren miss jackson bu albümde tekrar bir numaraya ulaştı. İçinde Feedback dışında Rock With U, LUV, 2Nite gibi sağlam euro dance örnekleri barındıran albüm Island’ın albüme fazla destek vermemesiyle kısa dönemde görünürden kayboldu. Ve bu kadar negatiflik Janet’ın piyasaya küsmesine sebep oldu.

V Din Değiştirme, Müzikal Ara, Unbreakable

2009 yılında çıkardığı Number Ones ve devamında verdiği orta büyüklükteki turne Number Ones, Up and Close Tour sonrası Janet 7 yıllık bir suskunluğa gömüldü. Basınla arasına ciddi mesafe koyan Janet bu zaman zarfında müslüman oldu. Arap multimilyoner kocasıyla Dubai’ye yerleşti ve kendini 3 yıl boyunca kapalı kapılan ardında tuttu. Ne bir tweet, ne bir mesaj, single, yada en ufak bir fotoğraf! Hiç bir haber alınamadı kendinden.

2015 yılında ufaktan sinyaller verildi. Yıllar sonra ilk Janet şarkısı No Sl333p görücüye çıktı. janet. albümünden çıkmışcasına insanı saran erotica r&b rootlarıyla hem fanları hem eleştirmenleri memnun etmeyi başardı. Ekim 2015’de çıkan Unbreakable albümü dinleyiciden tam not aldı. Devamında çıktığı Unbreakable Tour ile Amerika’yı adım adım dolaştı. Sıra Avrupa’ya gelince turne başta ertelendi, Janet hasta dendi vs vs. Sonucunda öğrendik ki Junior Jackson yola çıkmış. Tahmin ediyorum ki, Unbreakable dönemi de burada bitmiştir.


Umarım yazı Top 5 sanatçılarımdan olan Janet Damita Jo Jackson hakkında fikir sahibi olmanızı sağlamıştır. Bu saydığım son 6 albüme ait seçtiğim 10 şarkı ve 2 interlude’u içeren listeyi aşağıda bulabilirsiniz.5 yorum:

 1. Velvet Rope dinlemeyen eksik yaşıyor bence. Müslüman olduğu haberlerini duymamıştım, kardeşine de öyle demişlerdi ama fason haber çıkmıştı ? .s

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçek bilgi :) En son çıkan No Sleeep klibi, sonra Unbreakable Tour kostümleri 0 erotizm ve vücut hattı içeriyor :D

   Sil
  2. Hadi ya :D Ahahaha hiç bakmadım. Merak ettim şimdi bakıcam kostümlere. Janet. diyorum ! Velvet'a kardeş geldi sayende. This Time, Any Time, Throb, If ve Because of Luv.

   Sil
  3. Güzel yorumlarını okudukça yüzüm böyle oluyor: http://ecx.images-amazon.com/images/I/71DV03Hw42L._SL1500_.jpg

   Sil
  4. Asadsafdfsdf Damita'yı görünce ben:
   http://ecx.images-amazon.com/images/I/71gInIXflxL._SL1079_.jpg

   Sil