22 Nisan 2016 Cuma

Prince + 10 Songs


Ne ilginçtir ve talihsiz bir tesadüftür, gün öncesi sanat eksikliğinden dert yanarken akşamında gerçek bir sanatçıyı, Prince’i, kaybettiğimizi öğrenmemiz. Müzisyenlere hitap ederken çok zorlanırım. Janet, Kylie gibi hayatımın her döneminde izleri olan isimlere bile sanatçı diyemem ben. Müzisyendir, şarkıcıdır. Ama Prince ise sanatçı kalıbını dolduran, belki de şekil veren biriydi. Kendi sözlerini yazan, bestesini yapan, enstrümanlarına hükmeden yetti mi? Hayır! Dans eden, kareografi hazırlayan, tasarım yapan dolu dolu bir isim.

Tıpkı kendi gibi diğer bir üstad Bowie’yi uğurladık bu sene, ardından Prince takip etti. Sanatsız dünyaya katlanamayan isimler kendi cennetlerine çekiliyor. Ne diyelim, umarım yaratmaya çalıştığınız dünyada dinleniyorsunuzdur.

Muhtemelen her yerde en iyi Prince listeleri dönüyordur. Hatta en iyisi için sizi Zihin’in bloguna yönlendiririm. Aşağıdaki listede Prince’e ait başka sanatçılar tarafından seslendirilen 10 şarkı bulunuyor. Usta sanatçının kimlere ilham olduğunu görmemizi sağlamak için böyle bir girişimde bulundum. İyi dinlemeler!
2 yorum: