6 Mayıs 2016 Cuma

İnceleme: Sıla - Mürekkep


En son yayınladığı Coca Cola reklamıyla ağır ablalığına laf sürdüren düşmüş kadın Sıla, 2 yıldır üzerinde çalıştığı Mürekkep’i bizlere sundu. Önceki hafta çıkış şarkısıyla ve çalıntı iddilalarıyla gündeme gelen Sıla, bu sefer gol pasına cevap verebildi mi?

Cevaba geçmeden, Sıla’dan bahsedelim biraz. Çıkardığı 5 albümle sevin yada sevmeyin kendine çok sağlam bi’ yer edindi. İkili olarak ilerleyen her kariyer gibi (Sezen - Onno, Mylene - Laurent, Gülşen - Ozan vs.) Sıla’da da kafamıza eseni yaparız kafası mevcut. Bu ikili ilişkiler başlangıçta klasikler ortaya koysa da, kısıtlı ekip etkisiyle tekrara düşmekten kurtulamıyor. Belki de bunu farkeden Sıla - Efe ikilisi, tıpkı Mylene - Laurent çiftinin yaptığı gibi, kendi kariyerlerine araverip Güliz Ayla isimli kızı, gayet radyo dostu şarkılarla piyasaya kazandırdı. Bahsettiğim müthiş ikili de Alizee’yi bize tanıtmıştı. Son hali içler acısı ama neyse, konumuz o değil.

Ben Sıla’yı Vaveyla ile benimsedim. Slowların tam yerinde olduğu oda müziği tadında başarılı bir çalışmaydı. Radyo dostu şarkı yer almaması, devamında belki kendileri belki Sony tarafından ikiliyi daha pop-vari işler yapmaya itti. 2 sene önce çıkan Yeni Ay, kısa sürede hazırlanan ve tam popüler kültüre hitap eden bir çalışmaydı. Onda uygulanan formulasyon neyse Mürekkep içinde aynısı görüyoruz. Yoksa Yan Benimle gibi, bariz hit ve kaliteli bir şarkı dururken Vaziyetler-vari Afitap’ın çıkış şarkısı başka türlü açıklanamaz. 

Önceki albümlerine göre daha tempolu olduğunu belirtmeliyim albümün. Ne tesadüf ki Afitap, Engerek, Müstehcen ve Münferit gibi lugatımızda 1000de 1 kullanılan terimler bu albümün alaycı hareketli şarkıları. Afitap dışında hepsini itici bulmamla beraber, en azından farklı bir şeyler diye teselli ediyorum kendimi. 

Albümün slowları ise Vaveyla dönemiyle yarışır cinsten. Intro Lacivert ve devamında gelen Ziyan ve Can Dostum ikilisi albüme müthiş bir start veriyor. Umuyorum ki, ilerde kendilerine yakışır kliplerle piyasada yer edinecekler. Çıkış şarkısı olmalıydı dediğim Yan Benimle, arabesque genlerimize ilaç gibi gelecek. Sonraki şarkı Bırak, ilerde Twitter’da çok göreceğimiz "Beni benden öteye bırak" dizesi ve sade düzenlemesiyle Konuşmadığımız Şeyler Var dönemine göz kırpıyor. Favorilerimden olmasa da zamanda değerlenebilir cinsten. Albümün kapanışına doğru göz kırpan Kurşun, her Sıla albümünün olmazsa olmazı klasik işlerinden. Finalde karışımıza çıkan Günaydın Sevgilim, nedendir bilinmez Sezen Aksu işlerini hatırlattı bana. Onun yanık sesinden duysak daha da anlam kazanacak, orkestral düzenlemesiyle benden tam not bir eser. Bonus olarak sunulan Engerek Remix, tıpkı Yeni Ay’da olduğu gibi Bedük destekli ve Yabancı’nın mixi yanında adı bile anılmaz. Clublarda çok dönecek gereksiz bir düzenlemeden öteye geçememiş.

Kendi sözünü yazan isimleri her zaman takdir ederim ancak bu tekrara düşmeleri konusunda bir özür olamaz. Yeniliğe en çok açık olması gereken isimler onlar aslında. Bu albüme pekala Sıla’yı götürür ancak, yeteneğini farklı müzisyenlerle ilerletmek varken neden yerinde sayasın? Herkese keyifli haftasonları!

2 yorum:

  1. Bu kızı çok seviyorum. Fakat kopkop yapmasın nolur :(

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. O zaman Ziyan ve Günaydın Sevgilim dinlemelisin hemen. Sıla sevdiğini bilmiyordum kanka ayrı hoşuma gitti bu durum :)

      Sil