27 Ağustos 2016 Cumartesi

İnceleme: Glory (2016)

—Baby One More Time ile hayatımıza 18 yıl önce giren oh my god that britney shameless 9. albümü Glory ile yeniden gündemde belirmeyi başardı. Albümü genel hatlarıyla beğendim ancak bu konudan önce değinmek istediğim bazı meseleler var. Dilersek bunlara liste halinde bir göz atalım.

  1. Öncelikle Glory Britney için ileri bir adım DEĞİL. Çünkü Glory günümüz soundunu yakalabilen yada trendsetter statüsüne çıkacak bir çalışma hiç değil. 2005 yılında Britney emotional breakdown yaşamadan önce bahsettiği bir albüm vardı; Original Doll. Albüm için kaydedildiğini bildiğimiz 3 şarkı var; And Then We Kiss, Mona Lisa ve Chaotic. Öyle yada böyle bu albüm hiç gün yüzü görmedi. İşte Glory tam da In The Zone’dan Blackout’a yapılan keskin geçişi yumuşatan albüm olmuş. Sound son derece Bubblegum Pop ancak R&B beatler ve erotik sözlerle yükseltilmiş.
  2. Album bu açıdan listelerde Milyonluk satışlar göremeyecektir çünkü dediğim gibi yeni nesile hitap eden sound bu değil. 
  3. Bir zamanlar albümlere slow şarkı koymama modası çıkmıştı. Bkz: COADF, Aphrodite, Femme Fatale. Şimdilerde de dans şarkısı koymama modası başladı. Yine Bkz: Lemonade, Anti, Glory, Rebel Heart. Ufak bir tavsiye, tadında olmak koşuluyla ikisini de sever pop dinleyicisi. Bu kadar keskin çizgilerle dinleyiciye diğer tarzı arattırmayın.

Albume geri dönüyorum…

Glory’nin çıkmasıyla herkeste (ben dahil, zihin hariç) Oh be Britney Jean gibi çıkmadı havası başladı. Ama atladığımız nokta, BLOWJOB work bitch, tik tik boom yada body ache gibi sağlam urban dans hitlerine sahipti. Glory de bana sorarsanız tek hit, Hotline Bling vari havasıyla Slumber Party. Çıkış şarkısı Make Me…, Umarım 2. single Do You Wanna Come Over? Top 10 oynama havası olmayan başarılı promo single’lar. Aslında bu şarkılar albüme en iyi özet. Albüm hitten yoksun başarılı albümlerden. Deluxe haliyle dolu dolu 17 şarkı sunan albümden gönül rahatlığıyla herkes kendine en az 12 tane favori çıkarabilir. 

Bahsetmek istediğim son nokta bu albümü daha önce duyduğumuz yönünde. 2015 yılında çıkan Revival (Selena Gomez), bu albümün demosu niteliğinde denebilir. Zira naif girişleriyle Invitation ve Revival; Erotik çağrışımlarıyla Make Me… ve Good For You, İspanyol ezgileriyle Change Your Mind ve Body Heat ve Up tempo pop tercihleriyle Clumsy ve Hands to Myself bu tezimi destekliyor. Tarafımca Revival çok başarılı bir pop albümü olduğu için, bu formülasyonun Glory için de kullanılması hoşuma gitmedi değil.

Sonuç olarak, kariyerinin en iyi albümlerinden birine imza atan Godney, umarım promosyona gereken özeni gösterir ve bu süreçten bileğinin hakkıyla çıkar. Just Luv Me, Just Like Me, Slumber Party, Liar, Do You Wanna Come Over hakkı verilen destekle sanatçıyı ciddi başarılara yönlendirebilir. Pop dinleyicisi olun yada olmayınca Pop Sensation Britney’in bu başarılı albümüne mutlaka kulak kabartın.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder